Taina Sfantului Maslu in parohia noastra

Taina Sfantului Maslu in parohia noastra

      Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române  a rânduit ca anul acesta 2012 să fie „Anul omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”,  îar în perioada Postului Nasterii Domnului Iisus Hristos, Taina Sfântului Maslu se va oficia după un program liturgic bine stabilit, astfel, credincioşii parohiei noastre, și nu numai, vor putea participa la oficierea Sfântului Maslu în fiecare vineri, începând cu orele 16:00.

          În după amiaza zilei de vineri, 16 noiembrie 2012, în parohia noastră "Sf. Ierarh Nicolae și Sf. Mucenic Manuil"  s-a săvârşit Slujba Sfântului Maslu de către preoţii slujitori ai parohiei, la slujbă luând parte numeroși credincioși.

          În cuvântul de învățătura, P.C. Părinte Florian Pisculungeanu, parohul Bisericii, a evidențiat importanța Slujbei Sf. Maslu, mai ales în perioada posturilor de lungă durată de peste an, deoarece, credincioșii se simt mult mai aproape de Dumnezeu, încercând să caute mai mult iertarea păcatelor, alinarea durerilor trupești și sufletești.                                                                                      

          Prea Cucernicia Sa, a dus în atenția credincioșilor prezenti la slujbă cuvintele celor trei sfinți ierarhi (pe care Biserica Ortodoxă îî sărbatorește pe 30 ianuarie), care ne spun lucruri deosebit de importante cu privire la necesitatea și folosul Tainei Sfantului Maslu:

          -Sf. Ioan Gura de Aur: „Nu se imbolnavesc numai oamenii pacatosi, ci si sfintii; diferenta este ca celor sfinti boala le aduce sfintire si slava, celor pacatosi le daruieste iertarea pacatelor”. 

          -Sf. Vasile cel Mare: „Este lucru nesocotit să-si pună cineva toată nădejdea de vindecare numai în mâinile doctorilor, cum fac unii dintre nefericiții suferinzi.”

         -Sf. Grigorie cel Mare: „Cei bolnavi trebuie sfătuiti să cugete câtă valoare are suferința trupească, deoarece aceasta dispune inima la harul care șterge greșelile săvârșite și impiedică săvârșirea altora.”

Galerie Foto

 • sf maslu 
  sf maslu
 • Sf. Evanghelie 
  Sf. Evanghelie
 • citirea Sf. Ev 
  citirea Sf. Ev
 • Sf. Masa 
  Sf. Masa

Comentarii

Comenteaza

Adresa dvs. de email nu va fi publicată.

Cancel