Slujba de sfintire si binecuvantare a punctului de tratare a apei si dotarile tehnologice din parohia noastra

Slujba de sfintire si binecuvantare a punctului de tratare a apei si dotarile tehnologice din parohia noastra

        Astazi, 22 noiembrie 2012, în parohia noastră, la invitația domnului primar al localității Bolintin Deal, Bănică Emilian, împreună cu Consiliul Local, s-a oficiat o slujbă de sfințire și binecuvântare a punctului de tratare a apei (forată din puturi de mare adâncime) şi toate dotările tehnologice: decantoarele, staţiile de filtrare, rezervoarele şi staţiile de pompare, care vor fi foarte utile și necesare unei vieți mai sănatoase.

 

        În cuvântul de învățătură, P.C. Părinte Consilier Antonescu Vasile, a vorbit despre cât de importantă este apa pentru om, animale și plante, fiind element primordial, având semnificații biblice încă de la crearea lumii.

 

        Apa este un element al Facerii, în mod special în concepția creștină, dar și a multor popoare; în Sfânta Scriptură găsim mărturii că omul a fost alcătuit din lut, adică din apă şi pământ, elemente ce formează lumea însăşi, și în alt loc se spune: „Duhul lui Dumnezeu, Se purta deasupra apelor" (Fac. 1, 2), fiind vorba despre o Persoană a Sfintei Treimi- Sfântul Duh.

     

        În finalul cuvântului, părintele L-a rugat pe Bunul Dumnezeu Să binecuvinteze uzina şi pe oamenii care lucrează aici, pentru a fi feriţi de necazuri în activităţile pe care le desfăşoară zilnic.

 

       „Apă tu eşti nu numai necesară vieţii, ci eşti însăşi viaţa; eşti bogăţia fără seamăn pe Pământ, tu eşti cea mai delicată, cea mai pură, tu eşti sufletul Pământului “. Antoine de Saint - Exupery

 

Galerie Foto

 • imagine  
  imagine
 • pompele 
  pompele
 • inainte de sfintire 
  inainte de sfintire
 • sobor 
  sobor
 • consililu local 
  consililu local
 • rugaciune de sfintire a fantanii 
  rugaciune de sfintire a fantanii
 • binecuvantare 
  binecuvantare
 • bazinul colector 
  bazinul colector
 • la statia de pompare 
  la statia de pompare

Comentarii

Comenteaza

Adresa dvs. de email nu va fi publicată.

Cancel