SFÂNTUL IERARH LUCA, ARHIEPISCOPUL CRIMEII │SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN BISERICA PAROHIEI BOLINTIN DEAL I, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

 SFÂNTUL IERARH LUCA, ARHIEPISCOPUL CRIMEII │SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN BISERICA PAROHIEI BOLINTIN DEAL I, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

Astăzi, 11 iunie 2017, creştinii ortodocşi se află în Duminica întâi după Rusalii (a TUTUROR SFINȚILORși în ziua de prăznuire a Sf. Ierarh Luca al Crimeii. Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi de diaconi, a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie Arhierească în biserica Parohiei Bolintin Deal I, cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae și Sf. Mucenic Manuil" din Protopopiatul Bolintin.

 

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre rolul deosebit pe care sfinţii îl au în iconomia mântuirii noastre.

 

În Ortodoxie, a arătat Chiriarhul nostru, sfinţenia tainică ni se revelează prin sfinţi, iar Biserica ne prezintă o admirabilă zugrăvire a sfinţeniei, prin pilda sfinţilor. În fiecare sfânt Se sălăşluieşte Hristos prin dumnezeirea şi umanitatea Sa sfântă şi sfinţitoare, ca un izvor al darurilor. Mai înainte de a ajunge să fie prietenii lui Dumnezeu, au fost oameni, iar această calitate nu au pierdut-o, ci i-au adăugat cununa sfințeniei, primită de la Dumnezeu".

 

De asemenea, Ierarhul nostru a vorbit și despre viaţa pilduitoare a Sfântului Luca, Arhiepiscopul Crimeei şi al Simferopolului. „Acest mare mărturisitor, ierarh şi doctor fără de arginţi, urmaş al unei vechi familii princiare, artist înzestrat, chirurg genial, profesor universitar, pătimitor pentru credinţă, unul dintre cei mai mari predicatori ai secolului XX, reprezintă un model atât pentru medicii din ziua de astăzi, cât şi pentru slujitorii sfântului altar", a încheiat Întâistătătorul eparhiei noastre.

 

La final, Preasfinția Sa a dăruit preoților căte o bederniță cu icoana Sf. Ioan Rusul, lucrată la mănăstirea cu aceelași nume din eparhia noastră, Albumul monografic „Mănăstirea Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - Giurgiu", cartea „Preoți din Episcopia Giurgiului în temnițele comunisteși ultimul număr al revistei eparhiale. De asemenea, domnul Bănică Emilian, primarul localității Bolintin Deal, a primit cartea „Cuvinte Pastorale",Monografia „Mănăstirea Căscioarele 1431 - 1870", apărută recent la editura Episcopiei Giurgiului. Credincioșii prezenți s-au putut închina la părticele la moaștele Sf. Luca al Crimeii, după care au primit iconițe și ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă".

 

În continuare, la Centrul cultural-pastoral „Gavril Drugănescudin localitatea Florești Stoenești, județul Giurgiu, a avut loc conferința de primăvară a preoților din Protopopiatul Bolintin. Temele abordate s-au încadrat în tematica generală a „Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești", în Patriarhia Română.

 

 

 

***

 

Recunoaşterea canonizării Sfântului Ierarh Luca, Arhiepiscopul Crimeii, în Biserica noastră a fost făcută de Sfântul Sinod, în septembrie 2012.

 

În Episcopia Giurgiului, fragmente din cinstitele moaşte ale acestui sfânt vindecător de boli se află în capela Spitalului Orăşenesc din localitatea Bolintin – Deal. Cinstitele odoare au fost dăruite de Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, cu prilejul sfinţirii sfântului locaş, în ziua de 9 noiembrie a anului 2012.

Galerie Foto

 • poza 1 
  poza 1
 • poza 2 
  poza 2
 • poza 3 
  poza 3
 • poza 4 
  poza 4
 • poza 5 
  poza 5
 • poza 6 
  poza 6
 • poza 7 
  poza 7
 • poza 8 
  poza 8
 • poza 8 
  poza 8
 • poza 9 
  poza 9
 • poza 10 
  poza 10
 • poza 11 
  poza 11
 • poza 12 
  poza 12
 • poza 13 
  poza 13
 • poza 14 
  poza 14
 • parintele arhid. Alexandru Mirel Laudat (fostul cantaret al parohiei) 
  parintele arhid. Alexandru Mirel Laudat (fostul cantaret al parohiei)
 • poza 16 
  poza 16
 • poza 17 
  poza 17

Comentarii

Comenteaza

Adresa dvs. de email nu va fi publicată.

Cancel