Pelerinaj la Pestera Sfantului Apostol Andrei si Manastirile din Dobrogea(Betleemul romanesc)

Cu ajutorul lui Dumnezeu si anul acesta ne putem ruga împreuna la marea sarbatoare natională (ziua de 30 noiembrie a devenit sarbatoare nationala bisericeasca, ca urmare a hotararii Sfantului Sinod din 14 noiembrie 2001),  închinată Sf. Apostol Andrei - ocrotitorul spiritual al Romaniei - și să parcurgem impreuna o parte din spatiul Dobrogei(Betleemul românesc), locul de început al mântuirii noastre.

Ziua I – 29 noiembrie- Bolintin Deal – Mănăstirile: Dervent, unde este Izvorul Sfântului Apostol Andrei, Man. Sf. Ioan Botezătorul (Lipnita) cu moaștele Sf. Mucenic Dasie și M.Strunga, unde vom participa la Vecernie, apoi la o agapă fratească.

Ziua II- 30 noiembrie- vizita la pestera Sf. Andrei, inchinare la sfintele moaste, participare la Sfânta Liturghie, oficiată de un ales sobor de ierarhi, preoti si diaconi, apoi intoarcere către Bolintin Deal (seara)

Data si ora plecarii

29 noiembrie, 2012, ora 7.00-7.30 (in Bolintin Deal, Centru)

Persoana contact

Alexandru-Mirel Laudat

Va asteptam cu drag! Doamne ajută!

Pestera
    patul Sf andrei