Inaltarea Domnului si Ziua Eroilor-13 iunie 2013

Astăzi, 13 iunie 2013, în parohia Bolintin Deal I, din Protopopiatul Bolintin, la Sărbătoarea Înălţării Domnului, după Sfânta Liturghie a fost oficiată  slujba Parastasului „pentru fericiţii întru adormire eroii, ostaşii şi luptătorii români, din toate timpurile şi din toate locurile, căzuţi pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea noastră”.

După slujbă, enoriașii parohiei au mers în procesiune la Monumentul Eroilor, din centrul localității, unde au adus un pios omagiu celor care și-au dat viața pentru apărare țării, dar și a Bisericii lui Hristos.

La eveniment au participat oficialităţi locale, în frunte cu domnul primar Bănică Emilian, și ca în fiecare an, elevii Şcolii generale din localitatea noastră, care, sub coordonarea doamnelor profesoare au susţinut în prezenţa numeroşilor credincioşi, un program de poezii şi cântece patriotice specifice sărbătorii Zilei Eroilor.

la slujba
    dl primar