Duminica, 08 decembrie 2013, in parohia noastra, Sfanta Liturghie a fost oficiata de PS AMBROZIE

In ziua de 8 decembrie 2013, creştinii ortodocşi s-au aflat în Duminica a XXVII-a după Rusalii. În biserica Parohiei Bolintin Deal I, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului, Preasfintitul Parinte Dr. Ambrozie alaturi de un ales sobor de preoti si diaconi. Credincioşii prezenţi s-au putut închina şi la părticele din moaştele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ale Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina şi ale Sfântului Ierarh Ambrozie, aduse de la Catedrala Episcopală din Giurgiu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Ambrozie a explicat sensurile duhovniceşti desprinse din pericopa evanghelică în care a fost prezentată minunea vindecării femeii gârbove, subliniind faptul că Mântuitorul, în Atotştiinţa Sa, cunoştea îndelungata suferinţă a femeii, dar şi credinţa puternică şi smerenia ei.

Credinţa, a arătat Chiriarhul nostru, reprezintă capacitatea omului de a primi revelaţia divină, este puntea de legătură dintre divin şi uman, este deschiderea sufletului omului, prin puterea harului, pentru prezenţa iubirii lui Dumnezeu, care s-a descoperit în Hristos. Smerenia este cunoaşterea de sine în raport cu Dumnezeu şi cu semenii, este o imitare, de fapt, a Fiului lui Dumnezeu, Care „S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-se până la moarte şi încă moarte pe cruce", aşa cum spune Sf. Ap. Pavel.

La final, la propunerea P.C. Parinte Paroh Pisculungeanu Florian, ierarhul nostru a oferit o diplomă de vrednicie domnului Chibritaru Marin pentru implicarea deosebită, timp de cinci decenii, în sprijinirea activităţii pastoral-misionare, social-filantropice, desfăşurate în Parohia Bolintin Deal I, timp de mai bine de 50 de ani.

Spre folos duhovnicesc, sutele de credincioşi prezenţi au primit din partea ierarhului lor iconiţe şi Pastorala la Naşterea Domnului.

primirea ps
    din momentul slujbei
    sfintele moaste aduse spre inchinare
    predica ps ambrozie