Duminica, 08 decembrie 2013, in parohia noastra, Sfanta Liturghie a fost oficiata de PS AMBROZIE

Duminica, 08 decembrie 2013, in parohia noastra, Sfanta Liturghie a fost oficiata de PS AMBROZIE

         

       In ziua de 8 decembrie 2013, creştinii ortodocşi s-au aflat în Duminica a XXVII-a după Rusalii. În biserica Parohiei Bolintin Deal I, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului, Preasfintitul Parinte Dr. Ambrozie alaturi de un ales sobor de preoti si diaconi. Credincioşii prezenţi s-au putut închina şi la părticele din moaştele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ale Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina şi ale Sfântului Ierarh Ambrozie, aduse de la Catedrala Episcopală din Giurgiu.

       În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Ambrozie a explicat sensurile duhovniceşti desprinse din pericopa evanghelică în care a fost prezentată minunea vindecării femeii gârbove, subliniind faptul că Mântuitorul, în Atotştiinţa Sa, cunoştea îndelungata suferinţă a femeii, dar şi credinţa puternică şi smerenia ei.

        Credinţa, a arătat Chiriarhul nostru, reprezintă capacitatea omului de a primi revelaţia divină, este puntea de legătură dintre divin şi uman, este deschiderea sufletului omului, prin puterea harului, pentru prezenţa iubirii lui Dumnezeu, care s-a descoperit în Hristos. Smerenia este cunoaşterea de sine în raport cu Dumnezeu şi cu semenii, este o imitare, de fapt, a Fiului lui Dumnezeu, Care „S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-se până la moarte şi încă moarte pe cruce", aşa cum spune Sf. Ap. Pavel. 

          La final, la propunerea P.C. Parinte Paroh Pisculungeanu Florian, ierarhul nostru a oferit o diplomă de vrednicie domnului Chibritaru Marin pentru implicarea deosebită, timp de cinci decenii, în sprijinirea activităţii pastoral-misionare, social-filantropice, desfăşurate în Parohia Bolintin Deal I, timp de mai bine de 50 de ani.

          Spre folos duhovnicesc, sutele de credincioşi prezenţi au primit din partea ierarhului lor iconiţe şi Pastorala la Naşterea Domnului.

Galerie Foto

 • primirea ps 
  primirea ps
 • din momentul slujbei 
  din momentul slujbei
 • sfintele moaste aduse spre inchinare 
  sfintele moaste aduse spre inchinare
 • predica ps ambrozie 
  predica ps ambrozie
 • apostol 
  apostol
 • citire dinsf evanghelie 
  citire dinsf evanghelie
 • diploma de vrednicie pt nea marin 
  diploma de vrednicie pt nea marin
 • sobor &credinciosi 
  sobor &credinciosi
 • din biserica 
  din biserica
 • slujba 
  slujba
 • ps ambrozie&pr paroh 
  ps ambrozie&pr paroh
 • cadire ps 
  cadire ps
 • inceputul sf slujbe 
  inceputul sf slujbe
 • intru multi ani 
  intru multi ani
 • ps 
  ps
 • diploma 
  diploma
 • bogdanel 
  bogdanel

Comentarii

Comenteaza

Adresa dvs. de email nu va fi publicată.

Cancel