Capela spitalului de pe teritoriul parohiei noastre a fost sfintita

Astăzi, 9 noiembrie, capela Spitalului Judeţean din Bolintin a primit cerescul har al sfinţirii. Slujba de sfinţire a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi. Lăcaşul a fost sfinţit prin stropirea cu apă sfinţită şi prin ungere cu Sfântul şi Marele Mir, iar Sfânta Masă din altar a fost târnosită, împodobită şi pregătită pentru slujbele cultului divin.Cu acest prilej, capela spitalului a primit ca ocrotitori pe Sfântul Ierarh Luca al Crimeii şi pe Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian. La eveniment au luat parte sute de credincioşi din întreg judeţul care au avut posibilitatea să se închine la părticele din moaştele Sfântului Ierarh Luca al Crimeii oferite în dar de către Chiriarhul nostru capelei spitalului. În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Întâistătătorul eparhiei noastre a vorbit despre momentul important al sfinţirii bisericii. La momentul sfinţirii unei biserici, a arătat Preasfinţia Sa, sunt purtate în procesiune în timpul înconjurului locaşului care urmează să fie sfinţit, moaşte de mucenici, adică a celor care şi-au dat viaţa pentru Hristos, deoarece prin jertfa lor mucenicească în ei a biruit Duhul lui Hristos împotriva duhului lumii acesteia. În continuare, ierarhul nostru a subliniat şi importanţa zidirii unei biserici care cere multă jertfă materială şi spirituală. Dacă prin vieţuirea lor şi, mai ales, prin jertfa lor, mucenicii s-au asemănat lui Hristos, cei ce zidesc o biserică, jertfindu-se pentru aceasta, se aseamănă, prin jertfa lor, mucenicilor.

Totodată, Preasfinţia Sa a felicitat pe toţi cei care au sprijinit la construirea acestui sfânt locaş care a primit harul sfinţitor în acest An omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor. Cu această ocazie, a acordat diplome de vrednicie dlui Emilian Bănică, Primarul oraşului Bolintin, dlui Dr. Lucian Horhotă, directorul Spitalului Jud. din Bolintin şi dl Ing. Florin Lăcătuş, epitropul Parohiei Bolintin Deal. După slujba de sfinţire un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie în sfântul locaş. La final, credincioşii au putut trece prin sfântul Altar pentru sărutarea Sfintei Evanghelii şi a Sfintei Mese, primind cu această ocazie iconiţe cu Sf. Ierarh Luca al Crimeii şi cu Sfinţii Doctori fără de arginţi Cosma şi Damian.

sursa: episcopiagiurgiului.ro

distinctie dl primar
    directorul spitatului
    dl. ing.Florin Lacatus(epitropul parohiei noastre)