CANONUL SFÂNTULUI ANDREI CRITEANUL ȘI PAVECERNIŢA MARE ÎN BISERICA PAROHIEI BOLINTIN DEAL I

Marți, 28 februarie 2017, în cea de-a doua zi a Postului Mare, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în biserica Parohiei Bolintin Deal I, Protoieria Bolintin, a fost săvârşită slujba Canonului cel Mare, urmat de Pavecerniţa Mare.

La final, părintele Pisculungeanu Florian, parohul bisericii, a vorbit credincioşilor despre îndemnul pe care Sfântul Andrei, Arhiepiscopul Cretei, îl prezintă prin acest imn al pocăinţei în călătoria spirituală a Sfântului și Marelui Post.

Canonul cel Mare, a arătat Preacucernicia Sa, ne descoperă păcatul nu prin definiţii şi înşiruiri, ci printr-o adâncă meditaţie asupra măreţei istorii biblice, care este, cu adevărat, o istorie a păcatului, a pocăinţei şi a iertării.

Canonul Sfântului Andrei Criteanul se citeşte pe fragmente în prima săptămână a Postului Mare, în primele patru zile şi în întregime in miercurea celei de-a cincea săptămâni a Postului Sfintelor Paşti.