Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite in Biserica Bolintin Deal 1

Vineri, 23 martie 2012, in cadrul Cercului I pastoral-misionar al Protoieriei Bolintin, s-a savarsit Liturghia Sfantului Grigorie Dialogul si Taina Sfantului Maslu, de un ales sobor de preoti, in biserica "Sf. Ierarh Nicolae" si "Sf. M. Mc. Manuil", Parohia Bolintin Deal l, la care a participat un numar mare de credinciosi. In cuvantul de invatatura, rostit la final de parintele Antonescu Vasile, consilier tehnic in cadrul Centrului Eparhial, au fost evidentiate efectele harice ale Tainei Sfantului Maslu.

Ungerea cu untdelemn sfintit, a spus parintele, vindeca trupul de boli, iar sufletul de pacate, intareste credinta in Dumnezeu si in nadejdea mantuirii, aduce pace si smerenie in inima, pregateste sufletul pentru marea calatorie spre cer si pentru primirea Sfintei Impartasanii, alunga frica de moarte, uneste si impaca pe credinciosi prin Harul Duhului Sfant. Totodata, preacucernicia sa, i-a indemnat pe credinciosii prezenti, sa participe in numar mare si la slujba de priveghere, ce va fi oficiata la Manastire "Buna Vestire" sambata, 24 martie.

Sursa: episcopiagiurgiului.ro